Ve středu 2.11. jsme prožívali ve škole tematický den „Dušičky“. Povídali jsme si o tom, kdy a proč se Dušičky slaví, vzpomínali jsme na zemřelé, co jsme s nimi zažili, jak na ně vzpomínáme – fotografie, společně strávené chvíle, návštěva hřbitova, jejich oblíbené věci aj. Sestavili jsme dušičkovou pranostiku: „Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.“

Prvňáci vybarvovali písmenkovou svíčku, četli slova ve svíčkách a počítali věncové příklady. Druháci odhalovali jména ve svíčkách, řadili svíčky se jmény podle abecedy a luštili matematickou křížovku s dušičkovými slovy. Nakonec jsme při svitu svíček zavzpomínali na člověka, který nám nejvíce chybí a nakreslili jsme nejkrásnější chvíli, kterou jsme s ním prožili.

Starší děti tento den zahájily sledováním Chaloupky na vršku ” Jak to bylo na Dušičky.” Vyprávěli jsme si společně, jak to bylo dříve, a jak dnes lidé prožívají Dušičky. Četli jsme si o tom, jaké měli předci zvyky, proč dlabali dýně, řepu. Vyluštěním křížovky kluci zjistili, co se na Dušičky dělá …VZPOMÍNÁ. Psali, na koho vzpomínají a malovali obrázek. Při opakování násobilky měli pod výsledky zašifrovaná písmena, kde se dozvěděli, jaký svátek se slaví 1. listopadu – SVÁTEK VŠECH SVATÝCH.

V geometrii si čtvrťáci zopakovali “kružítkování”, co je to poloměr, průměr. Třeťáci se seznámili, jak se pracuje s kružítkem, protože si musel každý sám vytvořit šablonu, kterou potřebovali pro vytvoření “dušíka” ze samotvrdnoucí hmoty.

Na závěr jsme si povídali, jak důležité je vzpomínat na zesnulé, ale také je důležité svůj život žít dál, protože oni by neradi viděli, abychom se trápili, chtěli by nás vidět šťastné. /foto ve fotogalerii/